Pravila posudbe i korištenja usluga knjižnice

Sadržaj   |     |   18.07.2011.

PRAVA I OBVEZE KOD POSUDBE I VRAĆANJA GRAĐE

Što se može naći u Knjižnici?

Knjige, enciklopedije, leksikoni, priručnici, rječnici, knjige na stranim jezicima, časopisi i listovi za djecu i mlade, dnevni tisak, stripovi, slikovnice, CD-ROM-ovi i glazbeni CD-i, DVD-i, igračke, društvene igre.

Što je Igraonica?

Program Igraonice zamišljen je kao kontinuirani edukativno-zabavni program, planiran na tjednoj i dnevnoj osnovi u kojima su spojeni igra i učenje za što smo osigurali ugodan i dobro opremljen prostor. Djeca nositelja obiteljske iskaznice mogu besplatno koristiti program Igraonice.

Koliko jedinica knjižnične građe se može posuditi po pojedinom odjelu?

Odjednom se može posuditi do 5 jedinica knjižnične građe od čega je 2 jedinice AV građe i 3 jedinice knjižne građe.

Koliko jedinica knjižnične građe se može posuditi na obiteljsku iskaznicu?

Ukupno se može posuditi 6 knjiga i 4 jedinice neknjižne građe (DVD, CD): 3 knjige i 2 jedinice neknjižne građe (DVD, CD) s Odjela za odrasle, te isti broj s Dječjeg odjela.

Članarina za pojedine Odjele uključuje posudbu samo na tim Odjelima, dok obiteljska članarina omogućuje korištenje svih odjela.

Koliko dugo se mogu zadržati?

Dopušteni rok posudbe je 20 dana za knjižnu građu i 3 dana za neknjižnu građu DVD, te 5 dana za CD. Ako knjige ili slikovnice želite duže zadržati dođite u knjižnicu, nazovite telefonom ili pošaljite e-mail posudbe@knjiznicavirovitica.hr

Produžit ćemo posudbu knjiga na još 14 dana, ali samo ako ih nitko ne traži. Lektiru i neknjižnu građu, nažalost, nećemo moći produžiti.

Što ako u Knjižnici „trenutno“ nema tražene knjige?

Knjiga se može rezervirati dolaskom u knjižnicu, telefonom ili e-mailom info@knjiznicavirovitica.hr

Što ako tražene knjige nema u knjižničnom fondu Knjižnice?

Knjigu možete naručiti putem usluge Međuknjižnična posudba.

Što se još događa u Dječjem odjelu i Igraonici?

Pričaonice, multimedijalne igrice, video projekcije, gledanje crtića, slušanje glazbe, likovne radionice, kvizovi znanja, poduka korisnika u korištenju knjižnice i pretraživanju informacija ...

Usluge na Odjelu za odrasle

Usluga pronalaženja građe za stručne i znanstvene radove, korištenje interneta, rad na računalu, fotokopiranje, skeniranje i međuknjižnična posudba.

Programski sadržaji na Odjelu za odrasle

Književne večeri, tribine, prezentacije, koncerti, priredbe, radionice i manji kazališni komadi.

Koje su obveze korisnika knjižnice?

Vratiti posuđene medije na vrijeme (zakasnina 0,50 kn po knjizi dnevno i 3,00 kn po danu za jedinicu neknjižne građe (DVD, CD), čuvati medije od oštećenja, ne ometati druge korisnike.

Za nevraćene knjige nakon 35 dana posudbe Knjižnica šalje prvu opomenu. Nakon isteka roka zaduženja naplaćuje se zakasnina.

Što je još potrebno znati?

• članarina vrijedi 1 godinu (365 dana) od dana učlanjenja;
  • učlanjivanjem se stječe pravo korištenja pojedinih ili svih odjela Knjižnice ovisno o vrsti uplaćene članarine;
  • obvezno predočiti člansku iskaznicu knjižničarima na Info pultu Knjižnice;
  • za sigurno odlaganje stvari koristiti garderobne ormariće (pri ulazu u Odjel za odrasle na podestu);
  • ne odgovaramo za izgubljene i ukradene stvari;
  • čuvati knjige od oštećenja i vraćati ih na vrijeme;
  • Knjiga žalbi nalazi se u Tajništvu na prvom katu;
  • Informacije o cijenama ostalih usluga mogu se pronaći u Cjeniku Knjižnice;
  • detaljnije se upoznajte s Vašim korisničkim pravima i obvezama u “Pravilniku o postupanju i pravilima ponašanja korisnika Gradske knjižnice i čitaonice, Virovitica (na Info pultu Knjižnice).