Hrupec, Dario: Razumljivi svijet : od kuhinje do crne rupe. Zagreb: In.Tri, 2023.

Tekstovi objedinjeni u ovoj knjizi nastajali su šest godina, u periodu između siječnja 2017. i prosinca 2022. Godine. Poticaj pisanju obično je bila neka novost iz fizike ili astronomije. Takvi tekstovi obuhvaćeni su poglavljima “Nova instrumenti, nova otkrića” i “Nobelove nagrade za fiziku”. Ponekad su povod bila javna događanja ili novinski napisi kojima se, naizgled ozbiljno i učeno, promiče pseudoznanost, šarlatanstvo ili glupost. Ti su tekstovi izdvojeni u kratko poglavlje “To nije znanost!”. O čestim, ali netrivijalnim, zabludama govore članci iz cjeline “Svijet kao kriva predodžba”. Poglavlje po kojem je knjiga dobila naslov, “Razumljivi svijet”, sadrži tekstove koji nisu nužno vezani uz neku znanstvenu aktualnost nego su naprosto edukativni i često društveno angažirani. Njihov je zajednički nazivnik jedna metafizička pretpostavka na kojoj počivaju sve prirodne znanosti: svijet je razumljiv. U načelu, možemo ga shvatiti, ako se potrudimo. Ponekad je potreban relativno mali, a ponekad prilično veliki trud. Konkretno, potrebno je čitanje, razmišljanje i raspravljanje. Što se čitanja tiče, u gotovo svim tekstovima u knjizi navode se relevantne knjige. Neki od članaka pisani su isključivo o znanstveno popularizacijskim knjigama. Oni su sabrani u poglavlju “Nove knjige o znanosti”. Također, na kraju je dodan popis svih spomenutih knjiga, za lakše snalaženje ali i kao poticaj na daljnje čitanje.

Picek, Ivica: Iza granica vidljivog. Zagreb: Školska knjiga, 2023.

Ova zanimljiva knjiga prati autorovu osobnu potragu za razumijevanjem fizikalnog svijeta. Višeslojna priča (story), kako ističe autor, daleko je od potpune priče (history), riječ je o autorovu osobnom doživljaju križanja puteva koji su nas doveli do suvremene znanosti.
Da bismo došli na to križanje, velikim smo koracima prevalili put na kojemu je astrologija izrasla u astronomiju i kozmologiju, a alkemija sazrela u kemiju i otvorila vrata atomskog svijeta. U svijetu atoma spoznali smo zakone kvantne mehanike koji su potom otvorili vrata u unutarnji, subatomski svijet. Ključ za otvaranje vanjskog svijeta bila je opća teorija relativnosti. Cijenjeni teorijski fizičar prof. dr. sc. Ivica Picek ovom nam knjigom na razumljiv način daje uvid u vlastita promišljanja o putevima koji su nas doveli do suvremene znanosti. U toj pustolovini potrage za odgovorima koji su oblikovali svijet kakav danas jest društvo mu pravi Sofija, koja je autorov alter ego, »nepotkupljiv u traženju dubljeg razumijevanja«, kako to ističe sam autor. Čarolija našeg svijeta počiva na poznatim sastavnicama (kvarkovi i leptoni), ali i na onim zagonetnim (tamna tvar). Ovo je putovanje koje se odnosi na oba ta puta te čitateljima omogućuje »kročenje stazama velikih fizikalnih otkrića«.

Rovelli, Carlo: Helgoland. Zagreb: Vuković & Runjić, 2023.

Očaravajuća priča o rođenju kvantne fizike. U ljeto 1925., jedan je 23-godišnji Nijemac proveo nekoliko dana u nemirnom samovanju na vjetrovitom otoku Helgolandu —Svetom otoku, u Sjevernome moru. Ondje, na otoku, on je došao na ideju koja nam je omogućila da izgradimo matematičku strukturu kvantne mehanike, “kvantnu teoriju”. Možda najveća znanstvena revolucija svih vremena. Ime tog mladića bilo je Werner Heisenberg. Zbunjen ostaje svatko tko se zaustavi i upita se što nam kvantna teorija govori o stvarnom svijetu. Einstein je nikad nije uspio probaviti, unatoč tomu što je sâm predvidio njezine ideje; Richard Feynman, taj veliki teorijski fizičar druge polovice 20. stoljeća, napisao je da kvante ne razumije nitko. Priča u ovoj knjizi započinje na ogoljenom, sjevercem šibanom otoku Helgolandu gdje je Werner Heisenberg odignuo je veo između nas i istine, a s druge strane tog vela ukazao se ponor.