Brink, Andre: Bijela sezona suše. Zagreb: Hum naklada, 2007.

Roman Bijela sezona suše je od povijesne važnosti za Južnu Afriku, ali i za cijelu našu civilizaciju jer izražava oštru kritiku politike apartheida i getoizacije uopće, tim više što roman predstavlja svjetskoj javnosti tamošnja neljudska zbivanja u svoj svojoj brutalnosti i apsurdnosti. Boja kože kao rampa odvaja bijelu i crnu zajednicu. Ben Du Toit, profesor povijesti želi pomoći crnoj obitelji Ngubene koju surovi režim nemilosrdno gazi i u toj borbi za pravdom i traganju za istinom Ben dolazi u sukob sa svojom sredinom, a postaje i meta režima. On samo želi zaštititi crnu braću i iskupiti svoje bijele sunarodnjake, ali do tog cilja ne dolazi za života. Brink je svojim djelom uvelike utjecao da demokratske zemlje uspiju primorati bijelu manjinu na dogovor o stvaranju države koja će imati jednaka prava i mogućnosti za sve ljude i narode koji u njoj žive. 

305

Sheldrick, Daphne. Afrička ljubavna priča. Čakovec: Dvostruka duga, 2013.

Kao djevojčica od četiri godine Daphne Sheldrick pomogla je othraniti jedno siroče antilope i već je tada znala što bi željela raditi u životu. U to vrijeme u Keniji je živjelo četiri milijuna ljudi. Danas je Kenija na prekretnici s brzo rastućom populacijom od četrdeset milijuna ljudi, a odnosi sa zajednicom divljih životinja su napetiji nego ikada prije. Ova knjiga je priča o ženi koja se čitavog života borila za očuvanje divljih životinja Kenije za buduće naraštaje. To je priča o životinjama poput slonice Eleanor koja je bila među prvim životinjama koje je Daphne Sheldrick othranila i koja je u odrasloj dobi postala vođa vlastitog krda sačinjenog od siročadi slonova. To je i priča o borbi protiv krivolova, o borbi protiv masovnog odstrijela slonova i o neumornom lobiranju Daphne Sheldrick za zabranu trgovine slonovačom. Konačno, to je sjetna pripovjed o njezinom pokojnom suprugu Davidu Sheldricku koji je upravljao Nacionalnim parkom Tsavo 1950-ih i 1960-ih godina. On se bavio pionirskim radom kojim je pokazao da su slonovi inteligentna i društvena bića. Njegovo naslijeđe i dalje živi u obliku dobrotvorne organizacije David Sheldrick Wildlife Trust koja djeluje na temelju njegovih postignuća i mudrosti.

Adichie, Chimamanda Ngozi: Polovica žutog sunca. Zagreb: V.B.Z., 2011.

Majstorski napisan, rekli bismo nezaboravan, ovaj roman opisuje jedan od važnijih trenutaka moderne povijesti Afrike: strastvenu borbu Biafre za osamostaljenje od Nigerije potkraj 1960-ih. Polovica žutog sunca naizgled je ratna priča, no Chimamanda Adichie na svjež i literarno umješan način u prvi plan stavila je likove i literaturu te lakoćom rođene pripovjedačice dala sjajan, nemilosrdan opis ljubavi, nasilja i izdaje u vrijeme biafrijskog rata. Mladi Ugwu sluga je sveučilišnog profesora Odenigba, zanesenog revolucionarnim idejama. Olanna je profesorova prelijepa, obrazovana djevojka koja ostavlja privilegije visoke klase i pridružuje mu se u malom gradu. Richard, sramežljivi Englez, u vezi je s Olanninom blizankom. Kako nigerijske trupe napreduju, njihovi životi sasvim se preokreću. Prateći njihove sudbine u ludilu rata, ulazimo u svijet afričkog grada i sela, jezika i tradicije. Na svakoj stranici ove strastvene proze upijamo čulnost, mirise, i boje Afrike. Ona vodi čitatelja duboko u afričku realnost i duše njezinih stanovnika, u dio svijeta o kojem se govori tek kad je posrijedi kakva katastrofa golemih razmjera. Chimamanda Adichie ovu je obiteljsku sagu napisala zato što je odrasla u sjeni Biafre i oba je djeda izgubila u tom ratu, ali i zato što je željela skrenuti pozornost na mnoge probleme, uključujući ostavštinu kolonijalizma, koji su doveli do njega i koji ni do danas nisu riješeni. Polovica žutog sunca podsjeća svijet na njegovu ravnodušnost, ali ga ne osuđuje. Ona tek bolnim uspomenama daje glas koji daleko seže i u srcu Afrike slavi ljubav, onu posvuda ipak neslomljivu vezu među ljudima.