Kušen, Eduard: Turistička atrakcijska osnova. Zagreb: Institut za turizam, 2002.

Eduard Kušen, znanstveni suradnik Instituta za turizam, bavi se dugi niz godina istraživanjima turističkih atrakcija, a u ovoj knjizi želi približiti čitaocu osnovna saznanja o biti turističkih atrakcija, njihovoj funkcionalnoj klasifikaciji, vođenju odgovarajuće dokumentacije, planiranju njihove uporabe u održivom razvoju turizma, te o mogućnostima zaštite. Knjiga objedinjuje značajke udžbenika i priručnika, znanstvenicima će pružiti uvid u pitanja fenomenologije turističkih atrakcija, a praktičarima će pomoći u njihovu vrednovanju i klasifikaciji.

Hrvatski turizam: plavo-bijelo-zeleno. Zagreb: Institut za turizam, 2006.

Treća knjiga znanstvene edicije Instituta za turizam odnosi se na turizam sa stajališta motivacije turista, odnosno, u knjizi su razrađene neke od vrsta ili oblika turizma. Nove vrste posljedica su procesa diversifikacije turističkog proizvoda koji se odvija proteklih desetljeća, te se uz ljetni odmorišni turizam pojavljuju i drugi oblici turizma, primjerice nautički, kamping, ruralni, zdravstveni, tranzitni, kulturni, lovni, planinski, vjerski, omladinski turizam te ekoturizam. Svaka od ovih vrsta turizma opisana je u jednom od dvanaest poglavlja knjige, u kojemu se osim određivanja pojma i povijesnog razvoja, navode trendovi u svijetu, ponuda i potražnja u Hrvatskoj, te mogućnosti razvoja.

Poljanec-Borić, Saša. Hrvatsko društvo i turizam: prilog socioekonomiji lokalnog razvoja. Zagreb: Naklada Jesenski i Turk : Institut društvenih znanosti Ivo, 2011.

Knjiga je rezultat autoričinih dugogodišnjih istraživanja turističkog fenomena i hrvatskog društva, pa je stoga knjiga sadržajno podijeljena na te dvije tematske cjeline. Prvi dio sadrži radove vezane uz turizam i razvoj, u kojoj se u nekim radovima autorica bavi ˝vikendicama˝, turizmom u Istri te analizom turističke kampanje Španjolske, Grčke i Austrije. Radovi u drugoj cjelini, okupljeni su pod naslovom ˝Kapitalizam i hrvatsko društvo˝; neki od njih se odnose na socioekonomska i identitetska obilježja obitelji u mjestima Lonjskog polja, privatizaciju hrvatske hotelske industrije te državne potpore malim i srednjim poduzećima. Na kraju knjige je bilješka o izvorima i sažetak na engleskom jeziku.