Urban, Melissa: Postavite zdrave granice : sačuvajte energiju i zaštite svoje mentalno zdravlje. Zagreb: Planetopija, 2023.

Autorica u ovoj knjizi psihološke samopomoći objašnjava vlastitu metodologiju i terminologiju postavljanja zdravih granica. Svima koji možda misle da je postavljanje granica zlobno ili sebično, ona odgovara da postavljati granice znači „jasno ograničavati kako se ljudi ponašaju prema vama, kako biste vi i vaši odnosi ostali sigurni i zdravi”, jer granice ne služe tomu da ljudima govorite što smiju, a što ne smiju raditi, granice su tu da vam pomognu „da isplanirate i date odgovor na ono što drugi kažu ili učine”. Ne postavljate granicu da biste posramili drugu osobu ili promijenili njezin način života, nego da biste zaštitili svoj život.

Brlas, Siniša: Malim koracima do cilja: vodič za bolje samorazumijevanje ili kako ostati normalan i sačuvati mentalno zdravlje. Zagreb: Medicinska naklada, 2023.

Znanstvene i stručne spoznaje psihologije o mentalnom zdravlju u formi sažetog vodiča. Cilj vodiča je pospješiti razumijevanje vlastitog (i tuđeg) doživljaja i ponašanja kako bi se lakše prepoznala odstupanja od uobičajenog, „normalnog“ funkcioniranja te sprječavanje potencijalnih teškoća i očuvanje mentalnog zdravlja.

Glasser, William: Pozor! Psihijatrija može biti opasna za vaše mentalno zdravlje. Zagreb: Alineja, 2006.

U zadnjih dvadeset godina psihijatrija je učinila zaokret od savjetovanja prema liječenju medikamentima. William Glasser ponovno u središte pozornosti stavlja mentalno zdravlje. On objašnjava što je to mentalno zdravlje i na koji način svatko može, primjenjujući nove zamisli izložene u ovoj knjizi, unaprijediti vlastito mentalno zdravlje ili pomoći djeci i drugim članovima obitelji da unaprijede svoje.