Na 52. susretu Čitateljskog kluba Nije bilo slučajno razgovarali smo o knjizi Novela o šahu austrijskog književnika Stefana Zweiga.
Osvrt Novele o šahu prenosimo od naše čitateljice Marije Karácsonyi.
Knjiga je snažna, poruka je važna: Kritizira nacistički režim i njegove metode i posljedice koje ima na ljude, odnosno društvo. Likovi su uvjerljivi, odlično motivirani i prikazani.
Svjetski prvak Mirko Čentović i intelektualac dr. B predstavljaju u ovoj knjizi zlo i dobro.
Čentović, zanimljivo, podrijetlom s Balkana, iako je postigao svjetski uspjeh u igranju šaha, nema niti jednu ljudsku, moralnu kvalitetu, no veliča ga se i cijeni.
Dr. B., Austrijanac, intelektualac je koji živi s posljedicama torture nacističkog maltretiranja izoliranjem i zastrašivanjem iz koje se spasio učeći napamet partije svjetskih šahovskih majstora. Sve te partije, sve kombinacije i poteze ima u glavi i jedini je u stanju pobijediti Čentovića, što svi na brodu napeto iščekuju.
U igri šaha između njih dvojice, do koje je došlo napetim planiranim aktivnostima i koja se odigrala u zanimljivim okolnostima, dr. B. suočen s Čentovićem (koji ga svojom pojavom vraća u zatočeništvo) – ponovno dolazi u opasnost da ga obuzmu osjećaji straha i ugroženosti, s prijetećim pitanjem – što će tada biti; koliko je puta moguće proživjeti tako nešto, a da se čovjek ponovno „vrati“ u kakvo-takvo normalno funkcioniranje.
Radnja je prostorno i vremenski ograničena, no nimalo jednostavna ni banalna. U samu bit pripovjedač, zapravo promatrač događaja i sam pomalo uključen, čitatelja uvodi polako, ali sigurno. Cijelo vrijeme drži nas u napetosti iščekivanja.
Svi likovi uključeni u radnju, i glavni i sporedni – koliko se u noveli uopće može govoriti o sporednim likovima – odlično su predstavljeni, opisi likova su izvanredni.
O tragičnom Dr. B-u:
„Svatko tko je jednom bio žrtvom manije, zauvijek ostaje ugrožen.“
Mene se knjiga jako dojmila i dirnula me, doživjela sam je kao opomenu.
Knjiga je dobila ocjenu vrlo dobar(4,4)
Sjedeći susret bit će 18. prosinca 2024. u 19 sati, čitamo Lekcije iz kemije engleske književnice Bonnie Garmus.