Reeves, Richard V.: O dječacima i muškarcima : problemi suvremenog muškarca, zašto su važni i što nam je činiti. Zagreb: Naklada OceanMore, 2024.
Hrabra, pametna, besprijekorno istražena, iznimno duhovita iako na mnogo mjesta dirljiva i tužna – iz perspektive žena jednako kao i iz one muške – ova je knjiga više od svega primjer empatičnog i produktivnog razmišljanja kakvo nam jako treba, o tome kako dva roda ljudske vrste mogu naprijed, zajedno, bolje, nadilazeći ideju da napredak jednih mora ići na štetu drugih. Prepoznat ćemo se u mnogim poglavljima, a Reevesa ne impresioniraju ni meandri politike ni kulturni ratovi. Ne štedeći nikoga, ne ulizujući se ni progresivnoj ni konzervativnoj strani sljepila, poziva na konstruktivna, pristupačna i produktivna rješenja, od vrtića i škola do vrha upravljačkih bjelokosnih kula.
Biti, Ozren: Biti poznat : celebrity kultura na hrvatski način. Zagreb: Disput, 2024.
Autor se pišući o temi celebrityja i influencera odmiče od uobičajenog senzacionalizma te joj pristupa s ozbiljnošću koju zaslužuje s obzirom na njezinu kulturnu raširenost. Svoju temu stavlja u širi kontekst utjecaja globalizacije i značajnih promjena u medijima i industriji zabave, vodeći računa o novoj i drugačijoj javnoj sferi modernoga građanskog društva koju obilježavaju promjene u medijima (internet, društvene mreže) te procesi intimizacije javne sfere i personalizacije političkoga. Autor također vodi računa o novim vrstama rada koje celebrity kultura donosi te se bavi važnim pitanjima prekarnosti, fleksibilnosti te odnosa rada i dokolice, a poseban naglasak stavlja i na promjene u publici zainteresiranoj za takav tip proizvoda.
Heimans, Jeremy ; Timms, Henry: Nova moć : kako moć funkcionira u našem hiperpovezanom svijetu – i kako je podrediti sebi. Zagreb: V.B.Z., 2024.
U najvećem dijelu ljudske povijesti, pravila moći bila su jasna: moć je trebalo osvojiti, a zatim je ljubomorno čuvati svim sredstvima. To je „stara moć” koja je bila dostupna samo malobrojnima. No u suvremenom svijetu, u kojem su internetske platforme osvojile svijet, mijenja se i paradigma moći: „nova moć” je pristupačna i trebala bi se odlikovati uključivošću. Premda nam se možda čini apstraktnim, borba između stare i nove moći odlučuje o tome tko će vladati, kako ćemo raditi, pa čak i kako razmišljamo i što osjećamo. Što je zajedničko papi Franji i Donaldu Trumpu, a po čemu su slični Lego i ISIS, TedX i Tiffany? Jeremy Heimans i Henry Timms u Novoj moći bave se ovim i mnogim drugim fenomenima suvremenog svijeta, u kojem hiperpovezanost znači veću demokratičnost, ali i gotovo neograničene mogućnosti zloupotrebe. ˝Nova moć˝ knjiga je koja nam pruža novo razumijevanje svijeta i naše uloge u njemu.